کابل فشار متوسط و قوی؛ چیستی، ویژگی و ساختار

https://mashad-cable.com/

آیا می‌دانید کابل فشار متوسط و قوی چه ساختار و برتری نسبت به کابل‌های فشار ضعیف دارند؟ کابل‌ها در دسته‌های مختلف فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی و فوق قوی طراحی و تولید شده و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارا هستند. مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد مفتخر است که این محصولات را با کیفیت مطلوب به شما عزیزان عرضه کند. در ادامه با کابل‌های فشار متوسط و قوی بیش‌تر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

مجموعه سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده انواع کابل فشار متوسط و قوی

کابل فشار متوسط و قوی

معرفی کابل فشار متوسط

کابل‌های فشار متوسط نمونه‌ای از کابل‌های عرضه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد بوده که تحت عنوان کابل‌های قدرت MV نیز شناخته می‌شوند. سیم و کابل‌های مذکور قادر هستند که جریان الکتریکی تک فاز یا سه فاز را با ولتاژ نامی 6-30 کیلو ولت در پست‌های برق توزیع نمایند. از کابل‌های فشار متوسط می‌توان در شبکه‌های عمومی و صنعتی، تأسیسات داخلی و خارجی به صورت دفنی در زیر زمین یا درون کانال‌ها استفاده کرد.

این دسته از کابل فشار متوسط و قوی معمولاً با استفاده از مس یا آلومینیوم به شکل تک رشته یا سه رشته تولید شده و برای تأمین برق ساختمان‌های تجاری و مسکونی و مدارهای توزیع برق صنعتی به کار گرفته می‌شود. افزون بر این، کابل‌های مذکور برای نصب در ساختمان در چهارچوب مقررات، محیط‌های داخلی، نصب در کانال یا ترانشه، زیر زمین به شکل دفن شده در زیر خاک خشک یا مرطوب، سینی‌های کابل ساختمان‌های صنعتی، تابلو برق و نیروگاه‌ها و همچنین نصب در محیط آزاد نیز به کار گرفته می‌شوند.

معرفی کابل فشار قوی

کابل‌های فشار قوی نیز نمونه‌ای از محصولات تولید شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد هستند که برای انتقال انرژی مهم و ارزشمند الکتریسیته به کار گرفته می‌شوند. همان‌طور که از نام این محصولات مشخص بوده، توانایی زیادی در تحمل فشار بالا دارند.

به طوری که می‌توانند فشار قوی جریانی به میزان 30 کیلو وات را از خود به راحتی عبور دهند؛ در حالی که انجام چنین وظیفه‌ای برای کابل‌های معمولی به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست. از آن‌جایی که در ساختار این کابل‌ها از رسانا و عایق‌های استاندارد استفاده شده است، این نوع از کابل‌ها قادر هستند که فشار بالا را به راحتی تحمل کنند. در حالت کلی کابل‌های فشار قوی در کشور ما دارای دو استاندارد بر حسب مقدار جریان مجاز هستند: 63 کیلو وات و 132 کیلو وات.

ساختار کابل فشار متوسط و قوی

کابل فشار متوسط و قوی

ساختار کابل فشار متوسط

کابل‌های فشار متوسط عرضه شده توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد معمولاً متشکل از چند لایه بوده که هر یک از این لایه‌ها موظف به انجام کاری منحصربه‌فرد هستند. کابل‌های مذکور تشکیل شده از هادی، اسکرین هادی، عایق، اسکرین عایق، شیلد و شیت یا غلاف بیرونی هستند. به طور معمول هادی در نظر گرفته شده برای این کابل‌ها از نوع مس آنیل شده یا آلومینیوم بوده و با طراحی Milliken است. در این نوع طراحی، هادی‌ها چند جزئی بوده و به هم تابیده و منظم و فشرده خواهند بود.

عایق در نظر گرفته شده برای کابل فشار متوسط و قوی توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد عمدتاً از نوع XLPE بوده و با ضخامت مطلوبی که داشته می‌تواند الزامات الکتریکی و فیزیکی بر حسب استانداردهای بین‌المللی را به خوبی تأمین کند.

قابل ذکر است که لایه عایق در این محصولات بایستی از کیفیت و مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما و رطوبت برخوردار باشد. عایق در نظر گرفته شده برای کابل‌های فشار متوسط به گونه‌ای هستند که کابل را برای نصب در اماکنی با دمای بیش از 90 درجه در حالت عادی و 130 درجه در حالت اضطراری و اتصال کوتاه به گزینه‌ای مناسب تبدیل خواهند کرد.

اسکرین عایق عملکردی مشابه با اسکرین هادی داشته و مستقیماً بر روی عایق اعمال می‌شود. به طور معمول اسکرین عایق در این محصولات ترکیبی از نیمه رسانای اکسترود شده بر روی عایق تشکیل خواهد شد. زمانی که میزان ولتاژ به حدی بالاتر از 10 ولت برسد، برای خنثی‌سازی میدان‌های الکتریکی به یک شیلد فلزی نیاز بوده و به همین خاطر پس از اسکرین عایق، یک شیلد برای بازگشت دادن جریان شارژ خازنی و هدایت جریان خطای زمین در نظر گرفته می‌شود.

علاوه بر این، در صورت ایجاد خطا تا زمان خاموشی سیستم، شیلد فلزی سبب کاهش تأثیر الکتریکی در پیرامون کابل و حفاظت از آن در برابر تماس تصادفی خواهد شد. لایه نهایی غلاف بیرونی یا شیت بوده که از کابل در مقابل آسیب‌های مکانیکی حفاظت بیش‌تری کرده و از خوردگی ناشی از رطوبت ممانعت خواهد کرد.

جنس این لایه به گونه‌ای بوده که در برابر جوندگی موش‌ها، موریانه‌ها و هیدروکربن‌ها مقاومت خود را حفظ کرده و در اکثر مواقع مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد از ترکیب ترمو پلاستیک (پی وی سی، پلی اتیلن یا مواد مشابه) برای ساخت این بخش از کابل فشار متوسط و قوی بهره می‌برد.

ساختار کابل فشار قوی

در حالت کلی، کابل فشار متوسط و قوی به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که در سراسر طول کابل خطوط، میدان الکتریکی به صورت یکنواخت ایجاد شود. کابل‌های فشار قوی نیز هم‌چون فشار متوسط متشکل از لایه‌های مختلفی هستند.

اصلی‌ترین بخش در ساختار این محصولات هادی بوده که معمولاً از جنس مس یا آلومینیوم تابانده شده است. مس وزن بیش‌تر و هدایت الکتریکی بهتری نسبت به آلومینیوم دارد اما با این حال آلومینیوم برای عبور یک جریان یکسان گزینه‌ای مناسب‌تر است. هادی کابل‌های فشار قوی از لحاظ مقطع به دو شکل افشان و مفتولی قابل تقسیم‌بندی هستند.

قسمت بعدی کابل فشار قوی گرافیت بوده که وظیفه یکنواخت‌سازی را بر عهده دارد. عایق کابل از جمله مهم‌ترین لایه‌ها در کابل فشار متوسط و قوی به حساب می‌آید. این لایه وظیفه حفاظت از اتصال کابل و جلوگیری از اتصال هادی به زمین را بر عهده داشته و غالباً برای نمونه فشار قوی از PVC و برای ولتاژهای بالاتر از XLPE استفاده می‌شود.

قسمت بعدی شیلد کابل بوده که می‌تواند به شکل سیمی یا نواری و یا ترکیبی از دو مدل مذکور باشد. به طور معمول شیلد در این کابل از جنس مس یا آلومینیوم بوده و وظیفه آن افزایش سطح ایمنی و کاهش میزان اختلال در انتقال است.

آرمور کابل نیز در ساختار این محصولات دیده می‌شود که وظیفه آن مراقبت از کابل در برابر تنش‌های مکانیکی، جویده شدن توسط موش‌ها در محیط‌های حلال، هیدروکربن و مواد خورنده است. به طور معمول آرمور از جنس  PVC یا PE خواهد بود. در نهایت روکش بیرونی کابل را خواهیم داشت که از کابل در برابر صدمات فیزیکی محافظت کرده و معمولاً جنس آن از PE و PVC و HDPE است.

سخن پایانی

کابل فشار متوسط و قوی از جمله محصولات پرکاربرد در خطوط توزیع و انتقال برق هستند که در انواع مختلف توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد عرضه می‌شوند. این محصولات در مقایسه با کابل‌های معمولی و فشار ضعیف از جنبه‌های مختلفی برتری داشته و میزان مقاومت آن‌ها به مراتب بالاتر است.

از آن‌جایی که کابل‌های فشار قوی بایستی جریان برق فشار بالا را از خود عبور دهند، می‌بایست از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا از هرگونه خطر و خسارت مالی و جانی پیش‌گیری شود. شما چه اطلاعات دیگری پیرامون این محصولات دارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با کابل‌های فشار متوسط و قوی با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *