کابل خودنگهدار؛ تأثیر کیفیت آن بر شبکه توزیع برق

آیا می‌دانید کابل خودنگهدار ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد چیست و استفاده از آن در شبکه توزیع برق هوایی چه امتیازاتی دارد؟ کابل‌های خودنگهدار از جمله پرکاربردترین و منحصربه‌فردترین انواع سیم و کابل محسوب شده که وظیفه اصلی آن‌ها انتقال انرژی الکتریکی است. در ادامه این راهنما ضمن آشنایی بیش‌تر با این کابل‌ها، به شرح تأثیر کیفیت و مزایای استفاده از آن‌ها نیز خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مجموعه سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده انواع کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار

معرفی کابل‌ خودنگهدار

کابل‌ها از جمله محصولاتی به حساب می‌آیند که به عنوان ابزارآلات ضروری در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کابل‌های خودنگهدار می‌توان در شبکه توزیع برق به منظور توزیع انرژی الکتریکی بهره برد؛ در حقیقت این محصول برای انتقال نیرو در خطوط هوایی به کار گرفته می‌شود و در متراژ مورد نیاز توسط مجموعه سیم و کابل مشهد به شما عزیزان عرضه می‌گردد.

کابل‌های مذکور زیرشاخه کابل‌های قدرت به حساب آمده و مجهز به روکشی مقاوم هستند و به طور معمول برای انتقال انرژی در دکل‌ها و پایه‌های توزیع مورد به کار گرفته می‌شوند.  این کابل‌ها از دیدگاه مقایسه نسبت به سایر کابل‌هایی که در بازار ایران قابل خرید بوده، کیفیت بسیار بهتری داشته و هادی آن‌ها در اغلب موارد از نوع فشار ضعیف از نوع آلومینیومی با درصد خلوص 99 و نیم درصد است.

اگر بخواهیم دیدگاهی تخصصی‌تر بر ساختار کابل خودنگهدار عرضه شده توسط سیم و کابل مشهد داشته باشیم باید بگوئیم که این محصول متشکل از 7 رشته به هم تنیده بوده که عایق آن‌ بر اساس پلی اتیلن با میزان مقاومت بالا است.

از آن‌جایی که کیفیت و مقاومت این محصولات زیاد بوده، می‌توان از آن‌ها در کلیه شرایط آب و هوایی به راحتی بهره برد. این محصول در انواع متنوعی طراحی و عرضه شده که هر کدام از انواع آن از مشخصات و مصارف مخصوص به خود برخوردار است. این کابل‌ها که از جمله کابل‌های نسل جدید نیز محسوب می‌شوند، جایگزین مناسبی برای کابل‌های مسی بوده و می‌توان با استفاده از آن‌ها هزینه‌های شبکه توزیع را به طرز چشم‌گیری کم کرد.

اجزای تشکیل‌دهنده کابل‌ خودنگهدار

کابل خودنگهدار

 • هادی: از جمله اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های کابل‌های خودنگهدار عرضه شده توسط سیم و کابل مشهد بوده که به طور معمول از نوع فشار ضعیف و از جنس آلومینیوم است. هادی کابل‌های مذکور متشکل از رشته‌های به هم تنیده است و به دلیل آلومینیومی که در ساختار آن وجود دارد، انتقال پرقدرت‌تری را برای کابل فراهم خواهد کرد.
 • اسکرین هادی: منظور از اسکرین هادی نوعی روکش نیمه هادی با ضخامت سه دهم تا هشت دهم میلی‌متر بوده که هدف اصلی بهره‌گیری از آن کاهش تنش الکترواستاتیک در ساختار کابل خودنگهدار خواهد بود. ناگفته نماند که اسکرین هادی متشکل از یک لایه اکسترود شده با پلی اتیلن کراس است.
 • عایق: معمولاً عایق کابل‌های خودنگهدار عرضه شده توسط سیم و کابل مشهد از جنس xple  بوده که بر اساس استاندارد بر روی نیمه رسانای هادی تعبیه شده و به عنوان یک روکش مقاوم بر روی هادی کابل مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اسکرین عایق: از جمله اجزای بسیار مهم در ساختار کابل‌ خودنگهدار، اسکرین عایق است که به منظور یکنواختی میدان و افزایش خاصیت عایق مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر بوده که ضخامت این اسکرین حدوداً شش دهم میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.
 • نوار جداکننده: معمولاً از نوار جداکننده به عنوان روکش نیمه رسانای عایق بهره‌گیری می‌شود. نوار جداکننده دارای ضخامتی در حدود یک دهم میلی‌متر است.

تأثیر کیفیت کابل خودنگهدار بر شبکه توزیع برق

کابل خودنگهدار

کیفیت کابل‌ خودنگهدار ارائه شده توسط سیم و کابل مشهد تأثیر چشم‌گیری بر عملکرد شبکه توزیع برق خواهد داشت؛ به طوری که اگر کابل مصرفی در این خطوط از درجه کیفی خوبی برخوردار نباشد، امکان اختلال در سیستم توزیع برق بیش‌تر می‌شود. در مقابل اگر کابل انتخاب و مصرف شده مرغوب و استاندارد باشد، شبکه توزیع می‌تواند از مزایای استفاده از کابل‌های خودنگهدار با درجه کیفی عالی بهره‌مند شود. اما این مزایا چه هستند؟

همان‌طور که گفته شد کابل‌ خودنگهدار به عنوان کابل‌های انتقال جریان در خطوط هوایی به کار گرفته می‌شوند که در این زمینه می‌توانند قدرت بسیار زیادی داشته باشند. جالب است بدانید که کابل‌های خودنگهدار برای نخستین بار در قرن بیستم میلادی در فرانسه به کار گرفته شدند.

محصولات مذکور دستخوش تغییر و پیشرفت تکنولوژی و ماشین‌آلات تولیدکننده شده و با گذشت زمان بهتر و با کیفیت مناسب‌تری در مقایسه با نسل‌های قدیمی خود طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه نگاهی بر مزایای استفاده از کابل‌ خودنگهدار خواهیم داشت:

 • اضافه ولتاژ ناشی از صاعقه و رعد و برق در کابل‌های مذکور به مراتب کم‌تر از سایر کابل‌ها است؛
 • هزینه نصب کابل‌های خودنگهدار در خطوط انتقال هوایی نسبت به سایر خطوط توزیع کم‌تر است؛
 • احتمال آتش‌سوزی در صورت اتصال کوتاه در این کابل‌ها پایین‌تر از سایر کابل‌هاست؛
 • از آن‌جایی که در ساختار کابل‌های خودنگهدار از یک هادی کششی استفاده شده، اتصال بسیار راحتی را فراهم می‌‌کنند؛
 • تلفات ناشی از جابه‌جایی در این کابل‌ها کم‌ترین میزان ممکن است؛
 • این محصولات در برابر کشش، پارگی و همچنین خوردگی مقاومت بسیار عالی خواهند داشت؛
 • کابل‌های خودنگهدار نسبت به سیم‌های لخت دارای ارتعاشات بسیار پایین‌تری هستند؛
 • عایق در نظر گرفته شده برای این کابل‌ها بسیار محکم و مقاوم بوده و از برق‌گرفتگی‌های تصادفی جلوگیری خواهد کرد؛
 • این کابل را می‌توان در مدل فشار ضعیف بر روی تیرهای خطوط انتقال 20 ولت به راحتی نصب کرد؛
 • کابل‌های خودنگهدار نسبت به کابل‌های مصرفی دیگر در خطوط انتقال هوایی ایمنی بسیار بیش‌تری دارند؛
 • در صورت استفاده از کابل‌های خودنگهدار استاندارد و باکیفیت بالا، میزان انشعابات غیرمجاز به کم‌ترین میزان خود خواهد رسید.

انواع مختلف کابل خودنگهدار

این محصول مانند سایر کابل‌های مصرفی در بازار بر حسب ساختار، نوع هادی، نوع عایق، مصارف و… به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود؛ در حقیقت کابل‌های خودنگهدار را می‌توان بر مبنای شاخص‌های متفاوتی طبقه‌بندی کرد:

کابل خودنگهدار 4 رشته‌ای

از جمله انواع کابل‌های خودنگهدار که تشکیل شده از سه رشته فاز و یک رشته نول بوده و قیمت نهایی آن در مقایسه با سایر کابل‌ها به مراتب کم‌تر است.

کابل خودنگهدار 5 رشته‌ای

این مدل از کابل‌های خودنگهدار تشکیل شده از 5 رشته هستند که سه رشته از آن‌ها فاز، یک رشته روشنایی و یک رشته نول است.  کابل‌های خودنگهدار 5 رشته‌ای نسبت به کابل‌های خودنگهدار 4 رشته از لحاظ قیمت گران‌تر هستند و در مقایسه با کابل‌های 6 رشته‌ای قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند.

کابل خودنگهدار 6 رشته‌ای

از جمله انواع کابل‌های خودنگهدار، کابل‌های 6 رشته‌ای بوده که 4 رشته فاز، 1 رشته روشنایی و 1 رشته مسنجر در ساختار خود جای می‌دهند.

سخن پایانی

 کابل‌ خودنگهدار نمونه‌ای از بهترین و پرطرفدارترین انواع کابل‌های مصرفی در شبکه توزیع برق هوایی بوده که امروزه به دلیل ساختار ویژه و قدرتمندی که داشته انتخاب و همچنین جایگزین بسیار ایده‌آلی برای کابل‌های مسی به حساب می‌آید. این محصول به دلیل قیمت مقرون به صرفه‌تری که نسبت به کابل‌های مسی داشته می‌تواند مجموع هزینه‌های خطوط و انتقال برق هوایی را کاهش دهد.

مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد مفتخر است که این محصول را در انواع مختلف با درجه کیفی عالی بر حسب نیاز پروژه در متراژ استاندارد ارائه کند. شما چه اطلاعات دیگری در رابطه با کابل‌های خودنگهدار و انواع مختلف آن دارید؟ به نظر شما این محصول تا چه اندازه بر خطوط توزیع برق موثر است؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *