کابل خودرویی؛ چیستی، ویژگی و کاربرد

کابل خودرویی

آیا می‌دانید سیم و کابل خودرویی چه ویژگی‌هایی داشته و دارای چه ساختاری است؟ با انواع مختلف سیم‌ها و کابل‌های خودرویی و ویژگی‌های آن‌ها آشنایی دارید؟ گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد مفتخر است که این تجهیزات کاربردی که نقش اساسی در ساخت و مونتاژ خودرو داشته را با کیفیت عالی عرضه کند. در ادامه این راهنما با این نوع از انواع سیم و کابل کاربردی آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده انواع کابل خودرویی

کابل خودرویی

معرفی سیم و کابل خودرویی

خودروها و بعضی از ماشین‌های صنعتی به منظور اتصال دستگاه‌های الکتریکی داخلی نظیر انواع مصرف‌کننده‌ها، حفاظت‌کننده‌های مدار، سوئیچ‌ها و… به نوعی سیم و کابل نیاز خواهند داشت. به همین خاطر با توجه به نیاز بازار، شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید سیم و کابل و عرضه آن‌ها به بازار فعالیت خواهند کرد. درون ساختار خودرو سیم‌ها و سوکت‌های گوناگونی تعبیه شده که وظیفه اصلی آن‌ها تأمین برق نقاط مختلف اتومبیل است.

سیم و کابل‌ها در انواع مختلف و ویژگی‌های منحصربه‌فردی به بازار عرضه شده که هر یک از آن‌ها بر پایه این ویژگی‌ها، مصارف مختلفی دارند. به عنوان مثال کابل‌های خودرویی ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد، در اغلب مواقع دارای هسته مسی هستند و در برابر لرزش و گرما، مواد هیدروکربن و سوختنی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. در حقیقت، مقاوم بودن این محصولات در برابر افزایش دما بسیار اهمیت دارد؛ چرا که دمای موتور بالا است. در نتیجه اگر از سیم و کابل‌های فاقد استاندارد و بی‌کیفیت استفاده شود، امکان خرابی قطعات خودرو یا حتی آتش‌سوزی افزایش پیدا خواهد کرد.

لوازم الکتریکی درون ساختار خودرو به جریان‌ها و ولتاژهای مختلفی نیاز دارند؛ از این رو به منظور انتقال جریان از باتری به لوازم الکتریکی به کابل‌های برق مختلفی نیاز پیدا خواهیم کرد. سایز انواع کابل خودرویی عرضه شده توسط سیم و کابل مشهد خاص بوده و می‌بایست مطابق با استاندارد AWG تولید شود. جالب است بدانید که انواع سیم خودرویی علاوه بر اتومبیل در کشتی‌ها، ماشین‌های کشاورزی، اتوبوس‌ها، موتور سیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه نیز به کار گرفته می‌شوند.

خصوصیات سیم و کابل خودرویی

 • به طور معمول تعداد رشته‌های سیم و کابل‌های خودرویی تولید شده توسط مجموعه سیم کابل مشهد زیاد است.
 • این مدل از سیم و کابل‌ها به صورت کلاف و دسته سیم عایق‌بندی شده و در برابر فاکتورهای محیطی مضر نظیر کشش، خمش و فشار مقاومت بسیار مطلوبی از خود نشان می‌دهند.
 • طراحی این مدل از سیم و کابل‌ها به گونه‌ای انجام شده که در برابر مواد سوختنی، روغن و هیدروکربن مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند.
 • هادی این مدل از سیم و کابل‌ها عموماً از جنس فلز مس است.
 • میزان هدر رفت انرژي در سیم و کابل خودرویی حداقل است.
 • از انواع سیم‌ها و کابل‌های خودرویی می‌توان در دماهای بالا بهره‌گیری کرد؛ البته انواع سیم و کابل‌های خودرویی تولید شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد در دماهای پایین نیز استحکام بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • زمانی که سرعت خودرو زیاد می‌شود، بدنه خودرو دچار لرزش خواهد شد؛ از این رو می‌بایست به منظور افزایش استقامت سایشی و برشی برای عایق این مدل از کابل‌ها از مواد پلیمری استفاده شود.
 • این مدل از محصولات تولیدی سیم و کابل مشهد به علت این که در نقاط مختلف خودرو مورد استفاده قرار گرفته و همچنین ممکن است که طول آن‌ها حتی تا 1600 متر نیز برسد، دارای وزن بسیار سبک و مناسبی هستند.
 • انواع سیم و کابل‌های خودرویی تولید شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد در رنگ‌های مختلفی عرضه شده که این رنگ‌بندی به طور معمول به شکل خط‌دار بر روی رنگ‌های اصلی در نظر گرفته خواهند شد.

انواع سیم و کابل خودرویی

کابل خودرویی

سیم و کابل‌های خودرویی بر اساس ساختاری که داشته و دامنه دمایی که می‌توانند تحمل کنند به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد:

 • کابل T1: این مدل از کابل‌های خودرویی توانایی تحمل دامنه دمایی بین منفی 40 الی مثبت 85 درجه را دارند.
 • کابل‌های خودرویی T2 ID و T2IR: این نوع از کابل‌های خودرویی توانایی تحمل دامنه دمایی منفی 40 الی مثبت 100 درجه را دارند.
 • کابل‌های خودرویی T3: کابل‌های خودرویی مذکور می‌توانند محدوده دمایی منفی 40 درجه الی مثبت 125 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند.
 • کابل‌های خودرویی AVSS: این مدل از کابل‌های خودرویی دارای یک شیلد اضافه بوده و به همین خاطر در مقابل خوردگی و همچنین آتش‌سوزی می‌توانند پایداری بسیار خوبی از خود نشان دهند.
 • کابل‌های خودرویی AVS: کابل‌های مذکور در صنعت خودروسازی کاربرد گسترده‌ای داشته و در رنگ‌های مختلف طراحی و عرضه می‌شوند.

مشخصات فنی سیم و کابل‌های خودرویی

اکنون که با انواع و ویژگی‌های کلی این محصولات آشنا شدیم، اگر قصد خرید این مدل از سیم و کابل‌ها را دارید خوب است که با مشخصات فنی آن‌ها نیز آشنا شوید:

 • سیم و کابل خودرویی در اغلب مواقع در ساختار خود از هادی افشان بهره می‌برد.
 • ولتاژ اسمی در نظر گرفته شده برای محصولات مذکور در اغلب مواقع با توجه به کاربری که دارند 60 ولت در جریان مستقیم در نظر گرفته می‌شود.
 • در ساخت هادی سیم و کابل‌های مورد بحث به طور معمول از مس خالص و نرم بهره‌گیری می‌شود.
 • عایق این محصولات حاوی مواد پلیمری بوده و به همین دلیل معمولاً از جنس پی وی سی در کلاس‌های حرارتی مختلف است.
 • بنا بر سفارش مشتریان رنگ روکش این محصولات می‌تواند متغیر باشد.

نگاهی بر عایق کابل‌های خودرویی

به منظور افزایش میزان حافظت و استحکام این مدل از سیم و کابل‌ها، مراقبت از رسانای کابل در  برابر گرما، لرزش و همچنین مواد شیمایی، در لایه بیرونی کابل از عایقی محکم و استاندارد بهره‌گیری می‌شود. ساختار عایق این محصولات معمولاً از جنس پلی پرپلین، پلی اتیلن، پلیمرهای کلریز شده و پی وی سی است. یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب نوع عایق برای این محصولات مد نظر بوده، محل نصب و کاربرد کابل است؛ به عنوان مثال برای این که محصولات مورد نظر بتوانند در برابر ساییدگی مقاومت عالی از خود نشان دهند، تولیدکنندگان از پلی استرهای T3 و T4 بهره می‌برند. علاوه بر این، برخی از کابل‌های خودرویی دارای روکش‌های بدون هالوژن نیز هستند.

سایر کاربردهای کابل‌های خودرویی

مدل‌های شیلددارِ کابل مذکور، در فرآیند ساخت محصولاتی که می‌بایست در برابر نویز و نفوذ رطوبت مقاوم باشند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، این نوع از کابل‌ها در شرایط شرجی نیز کاربرد داشته و از جمله موارد مذکور می‌توان فرآیند تولید موتور آب و سایر محصولات در این حوزه را نام برد. از آن‌جایی که ساختار کابل‌های مذکور در هم تنیده شده است، از قابلیت انعطاف‌پذیری بیش‌تری برخوردار بوده و به همین دلیل در محیط‌هایی که با کمبود فضا مواجه هستند، بهره‌گیری از آن‌ها می‌تواند کاربردی باشد. ناگفته نماند که به علت ایجاد حالت مغناطیسی، احتمال بروز نویز در محصولات مورد بحث حداقل است.

سخن پایانی

کابل خودرویی نمونه‌ای از محصولات پرکاربرد در صنعت خودروسازی به حساب آمده که در انواع مختلف با ویژگی‌های منحصربه‌فرد توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این محصولات توانایی تحمل گرما و سرما را داشته و استفاده از نمونه استاندارد آن‌ها در سیم‌کشی خودرو ضروری است. آیا تجربه خرید این مدل از سیم و کابل‌های کاربردی را دارید؟ به نظر شما مهم‌ترین ویژگی بهترین سیم و کابل‌های خودرویی چیست؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون کابل‌های خودرویی با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *