سیم و کابل ACSR؛ معرفی، کاربرد و ویژگی ها

سیم و کابل ACSR

با خصوصیات سیم و کابل ACSR آشنایی دارید؟ به نظر شما از این محصول در خطوط انتقال توزیع برق می‌توان استفاده کرد؟  کابل‌های هوایی در حقیقت همان کابل‌هایی بوده که به صورت معلق بر روی تیرها قابل رویت هستند. کابل‌های ای سی اس آر از جمله انواع کابل‌های هوایی بوده که مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد مفتخر است این محصول را به شما عزیزان عرضه کند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با ما همراه باشید.

مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده انواع سیم و کابل ACSR

سیم و کابل ACSR

نگاهی بر چیستی کابل هوایی

پیش از این که بخواهیم به سراغ بررسی سیم و کابل ACSR برویم و توضیح دهیم که این کابل‌ها چه هستند، لازم است که نگاهی بر چیستی سیم و کابل‌های هوایی داشته باشیم. کابل‌های هوایی نمونه‌ای از مهم‌ترین انواع محصولات و تجهیزات در صنعت برق به حساب می‌آیند که از آن‌ها نه تنها به منظور انتقال برق بلکه به جهت انتقال سیگنال خطوط مخابراتی نیز می‌توان استفاده کرد.

هادی تعبیه شده در ساختار این محصولات عموماً از جنس فلز آلومینیوم است. البته در ساختار این مدل از سیم و کابل‌ها از هادی‌های مسی هم استفاده می‌شود اما به دلیل گران بودنِ قیمت مس، امروزه بهره‌گیری از آلومینیوم به عنوان جایگزینی مناسب برای مس همواره رو به افزایش است.

سیم و کابل‌های هوایی ارائه شده توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد با تکیه بر ساختاری که دارند، قادر به عبور دادن ولتاژ 1 الی 36 کیلوولت بوده و در اکثر مواقع از آن‌ها در مناطق روستایی و در حالت کلی، مناطقی که تعداد خانه و آپارتمان در آن‌ها کم‌تر باشد بهره می‌برند.

کابل‌های هوایی عرضه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد در دو دسته کلی قابل سفارش هستند: کابل‌های هوایی روکش‌دار و کابل‌های هوایی با هادی لخت. حال هر یک از دسته‎های مذکور خود به انواع مختلفی قابل تقسیم‌بندی هستند. این محصولات و به ویژه سیم و کابل ACSR به علت قیمت مقرون به صرفه‌ و کیفیت بالایی که داشته در اکثر پروژه‌های شهری و روستایی به کار گرفته می‌شوند.

نکته قابل توجه بعدی این است که معمولاً در ساختار کابل‌های هوایی مناسب برای امور مخابرات از هادی مسی و برای امر انتقال انرژي الکتریکی از کابل‌های آلومینیومی روکش‌دار یا همان کابل‌های خودنگهدار استفاده می‌شود.

انواع کابل‌های هوایی

سیم و کابل ACSR

برای درک بهتر چیستی و کارایی سیم و کابل ACSR ارائه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد بهتر است که انواع مختلف این محصول را مورد بررسی قرار دهیم. همان‌طور که گفته شد این محصول به دو دسته کلی روکش‌دار و به همراه هادی لخت تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه با هر یک از کابل‌های مذکور آشنا خواهیم شد:

کابل هوایی با هادی لخت

این مدل از کابل‌های هوایی ارائه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد در انواع مختلف سیم و کابل ACSR، AAC و AAAC قابل سفارش هستند. از این محصولات می‌توان به طور خاص در خطوط توزیع و انتقال انرژی الکتریکی ولتاژ ضعیف و متوسط بهره برد:

سیم و کابل ACSR

از آن‌جایی که در این راهنما تمرکز اصلی ما بر کابل ACSR بوده، در ابتدا به بررسی این مدل می‌پردازیم. در ساختار و قسمت خارجی این محصولات ترکیبی از آلومینیوم H19-1350 مورد استفاده قرار گرفته است. اگر بخواهیم بخش مرکزی این کابل را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوئیم که در قسمت مرکزی آن به منظور افزایش مقاومت مکانیکی از فولاد استفاده شده است.

به طور معمول از مغزی فولاد گالوانیزه به تنهایی به عنوان هادی بهره‌گیری نمی‌شود و عموماً به عنوان سیم گارد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین خاطر در کلاس‌های مختلفی تولید شده و قابل استفاده است. از آن‌جایی که مغزی فولاد GS مقاومت پایینی داشته، در مناطق آلوده از این مغزی به همراه روکش آلومینیوم بهره‌گیری می‌شود.

سیم و کابل AAC

هادی AAC از رشته های آلومینیوم EC1350، آنیل نشده با درجه خلوص بالاتر از 99.7 درصد طراحی و تولید شده و از جمله اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از آن می‌توان به کاهش وزن واحد طول، مقاومت بیشتر نسبت به خوردگی، افزایش طول عمر هادی در مناطق آلوده به دلیل برخورداری از ساختار متجانس و هدایت الکتریکی مناسب‌تر اشاره داشت.

البته در کنار مزایایی که این کابل ارائه می‌دهد، معایبی نیز دارد که از جمله مهم‌ترین ایرادات آن می‌توان به مقاومت کششی پایین این کابل اشاره داشت. در حقیقت به دلیل این ویژگی، اسپن دکل‌ها کاهش‌ پیدا کرده و در عین حال هزینه اجرایی و بهره‌برداری افزایش پیدا خواهد کرد. قابل ذکر است که مقاومت الکتریکی هادی AAC در قطر یکسان حدود 15 درصد به نسبت هادی ACSR کمتر بوده؛ به همین خاطر حداکثر میزان جریان عبوری از هادی افزایش پیدا خواهد کرد.

افزون بر تمامی ویژگی‌هایی که برشمردیم، این محصول جابه‌جایی و نصب آسانی داشته و یراق‌آلات ساده‌تری دارد؛ به همین دلیل در خطوط توزیع و انتقال انرژی الکتریکی در شرایطی که جریان دهی بالا بیش از مقاومت مکانیکی مد نظر باشد، یک انتخاب مقرون به صرفه است.

سیم و کابل AAAC

هادی AAAC از آلومینیوم آلیاژی به صورت یک یا چند لایه به دور یک سیم مرکزی با سطح مقطع گرد طراحی و تولید شده و هر لایه نسبت به لایه قبلی خود دارای تعداد 6 رشته اضافی است. این محصولات بر حسب استانداردهای ASTM B 399، DIN 48201، NFC34-125 و BS3242 طراحی و تولید می‌شوند. از آن‌جایی که این مدل از سیم و کابل امتیازات بیش‌تری نسبت به دو مدل قبلی دارند، به تبع قیمت گران‌تری خواهند داشت. از این محصول می‌توان در خطوط توزیع و انتقال و در مناطقی که امکان خوردگی برای مغزی فولادی در هادی های ACSR وجود دارد، استفاده کرد.

نگاهی تکمیلی بر هادی ACSR

سیم و کابل ACSR

هادی ACSR در حقیقت کابلی بوده که در ساختار خود دارای یک هسته فولادی است که به واسطه آلومینیوم احاطه شده و ترکیب دو ماده مذکور سبب می‌شود که این محصول یک انتخاب بسیار عالی برای سیستم‌های الکتریکی محسوب شود. این مدل از محصولات ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد دارای استحکام بالا و وزن سبک و مناسبی بوده و به همین دلیل به طور گسترده در خطوط انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قابل ذکر است که سیم و کابل ACSR در میان پیکربندی‌های گوناگون هادی برای انتقال ولتاژ از جمله محبوب‌ترین‌ها به حساب می‌آیند. هادی‌های ای سی اس آر نسبت به سایر پیکربندی‌ها نظیر AAC قدرت بیش‌تری داشته و رسانایی بهتری نیز دارند. جالب است بدانید که این محصولات سبب کاهش پدیده‌های نامطلوب هم‌چون اثرات پوستی، اثر مجاورت و… شده و از آن‌جایی که دارای ماهیت رشته‌ای هستند، حمل و نقل آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است.

ویژگی‌های کابل ACSR

محصولات مذکور دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که با تکیه بر این ویژگی‌ها به سیم و کابل‌هایی پرکاربرد تبدیل شده‌اند:

  • استحکام بالا
  • قیمت مقرون به صرفه
  • مقاومت بالا
  • سهولت در نصب و اجرا
  • انعطاف‌پذیری بالا
  • ظرفیت انتقال بالا
  • وزن سبک
  • عمر طولانی

سخن پایانی

سیم و کابل ACSR از جمله محصولات عرضه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد بوده که با درجه کیفی عالی به شما مشتریان گرامی تقدیم می‌شود. این نوع از سیم و کابل‌ها در دسته کابل‌های هوایی با هادی لخت به حساب می‌آیند که در کنار قیمت مناسب، کیفیت بسیار خوبی نیز دارند. شما چه اطلاعات دیگری پیرامون سیم و کابل‌های مذکور در ذهن دارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با سیم و کابل‌های ACSR با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *