سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق؛ بررسی تفاوت‌ها و معرفی هر کدام

سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق

آیا می‌دانید تفاوت سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق چیست؟ با ویژگی‌ها و کاربرد هر یک از انواع کابل‌های کنترل و ابزار دقیق آشنایی دارید؟ انواع مختلف سیم و کابل‌های کنترل و ابزار دقیق با درجه کیفی مرغوب توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد با بهترین قیمت عرضه می‌شود. در ادامه این راهنما ضمن معرفی هر یک از کابل‌های ابزار دقیق و کنترل، به بررسی تفاوت‌های موجود بین این محصولات نیز خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده انواع سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق

هر یک از انواع سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق در اماکن اداری، صنعتی و تجاری کارایی دارند. به طور معمول، سیم و کابل‌های مذکور به منظور اتصال تجهیزات کنترل فرآیند، سیگنالینگ و دستگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر مصارف سیم و کابل‌های مذکور می‌توان به رله، دور سنجی، مدارهای کنترل، مدارهای نشان‌گر و اندازه‌گیری برای کارخانجات صنعتی و… اشاره داشت.

اصلی‌ترین وجه تمایز بین سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق تولید شده توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد در نحوه استفاده آن‌ها است. هر دو محصول مذکور در انواع مختلف می‌توانند جامد یا رشته‌ای باشند. علاوه بر این، محصولات مذکور از لحاظ این که کابل ابزار دقیق بر خلاف کابل کنترل دارای یک جفت محافظ و پیچ خورده بوده نیز با هم دیگر فرق دارند.

ساختار پیچ خورده و برخورداری از محافظ برای کابل‌های ابزار دقیق به منظور به حداقل رساندن تلاقی یا اتصال القایی بوده که منجر به قرائت اشتباه برای ابزار دقیق می‌شود. در مقابل، کابل‌های کنترل که کارکرد مدار آن‌ها با ولتاژ ۱۲۵ VDC ،۱۱۰ VAC یا ۲۲۰ VAC بوده از چنین قاعده‌ای مصونیت دارند و به همین خاطر نیازی به محافظ نخواهند داشت. در ادامه برای درک بهتر هر یک از انواع سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق ارائه شده توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد، بهتر است که هر کدام از محصولات را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم:

معرفی سیم و کابل کنترل

کابل کنترل یا فرمان نوعی از کابل‌های چند رشته‌ای بوده که هر یک از رشته‌های آن موظف است حفاظت، اندازه‌گیری و کنترل سیگنال‌ها و انتقال داده‌ها را انجام دهد. با استفاده از این کابل‌ها، امکان ارسال فرمان‌ها به منظور کنترل تجهیزات در بخش‌های صنعتی فراهم خواهد شد. انواع سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق نقش بسیار مهمی را در صنعت ایفا خواهند کرد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های کابل‌های کنترل عرضه شده توسط سیم و کابل مشهد، امکان انتقال سیگنال‌های مختلف با ولتاژ کم است.

به طور معمول، کابل‌های مذکور دارای 2 الی 61 رشته بوده و در قطرهای متنوع طراحی و عرضه می‌شوند. قابل ذکر است که نازک‌ترین حالت برای این کابل‌ها، سایز 2.5 میلی‌متر است. یکی از اصلی‌ترین مواردی که لازم است در رابطه با کابل‌های کنترل یا فرمان در نظر قرار گیرد، محدوده دمایی بوده که این محصولات در آن مورد استفاده قرار خواهند گرفت. کابل‌های کنترل عرضه شده توسط سیم و کابل مشهد دارای انواع متنوعی بوده و به همین خاطر بایستی قبل از استفاده اقدام به بررسی میزان تداخلات الکتریکی و مقاومت هر یک از آن‌ها در برابر مواد شیمیایی شود.

در محیط‌هایی که میزان دما در آن‌ها بالاست، لازم است که از مقاومت بالای سیم و کابل اطمینان حاصل شود. به طور معمول کابل‌های کنترل دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند و بر حسب ساختاری که دارند، امکان استفاده از آن‌ها در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط و قوی وجود خواهد داشت. ناگفته نماند که این کابل‌ها از ولتاژ اسمی مابین 300 الی 700 ولت برخوردار بوده و بر حسب مدل و نوعی که داشته، ولتاژ کابل متغیر خواهد بود.

معرفی سیم و کابل ابزار دقیق

در بحث آشنایی با سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق، دلیل اصلی ما بر تفکیک این دو مدل از سیم و کابل‌ها صرفاً درک بهتر کارایی انواع مختلف این محصولات است. کابل‌های ابزار دقیق، مجموعه‌ای از کابل‌ها با قابلیت سنجش فرآیند کنترلی و پردازش سیستم‌های داده را در بر گرفته که قادر هستند جریان برق را در محدوده ولتاژهای پایین به سیستم‌های مصرفی مختلف هدایت کنند.

انواع سیم و کابل ابزار دقیق در برابر تداخل الکتریکی و تأثیرپذیری از سیگنال‌های محیط پیرامون می‌توانند عملکرد بسیار مطلوبی از خود نشان دهند. از آن‌جایی که میزان مقاومت انواع کابل‌های ابزار دقیق عرضه شده توسط مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد بسیار بالا است، می‌توان از آن‌ها در شرایط و محیط‌های خطرناک و سنگین صنعتی نظیر اتاقک‌های کنترل و نیروگاه‌ها بهره برد. جالب است بدانید که این کابل‌ها در برخی شرایط همتا ندارند؛ به این معنا که بهره‌گیری از آن‌ها ضروری بوده و سایر کابل‌ها نمی‌توانند وظیفه سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق را انجام دهند.

انواع سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق و کاربرد آن‌ها

سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق

کاربرد انواع کابل ابزار دقیق

ولتاژ در نظر گرفته شده برای کابل‌های کنترل از نوع ولتاژ فشار ضعیف است؛ زیرا با افزایش ولتاژ میزان دقت عمل این مدل از کابل‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. در نتیجه این یک تعبیر اشتباه‌ست که کابل‌های کنترل و ابزار دقیق را یکسان بدانیم. کابل‌های ابزار دقیق برای فرکانس‌های بالا و کابل‌های کنترل مختص فرکانس‌های پایین طراحی و عرضه می‌شوند.

از جمله کابل‌های ابزار دقیقِ پرکاربرد می‌توان به مدل ضد آتش و نظامی اشاره داشت. همان‌طور که از نام کابل‌های ضد آتش مشخص بوده در برابر حریق مقاومت خوبی از خود نشان داده و در ساختار آن‌ها از سیلیکون رابر بهره‌گیری می‌شود. کابل‌های نظامی نیز دارای مشخصات ساختاری و فنی مخصوص به خود بوده و از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به میزان مقاومت بالا اشاره داشت؛ در حقیقت کابل‌های مذکور از جمله مستحکم‌ترین کابل‌های موجود در صنعت برق به حساب آمده که عموماً در اماکنی که احتمال وقوع انفجار وجود داشته مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله اماکن مذکور می‌توان به صنایع پتروشیمی، گاز و نفت اشاره داشت.

کاربرد انواع کابل کنترل

کابل‌های فرمان خود زیر مجموعه کابل‌های ابزار دقیق نیز محسوب می‌شوند. از جمله پرکاربردترین انواع کابل‌های فرمان یا کنترل می‌توان به کابل‌های فرمان خودرو اشاره داشت. البته این مدل از کابل‌ها طیف کاربری گسترده‌ای دارند و می‌توان از آن‌ها در فضاهای باز، داخل ساختمان، تابلوهای فرمان، داخل کانال، کابل‌کشی زیر زمین، زیر آب و … بهره برد. فناوری موجود در این محصولات از جمله ابتدایی‌ترین مکانیزم‌های انتقال نیرو در انواع خودروها بوده و به همین خاطر در انواع مختلف خودروهای سبک و سنگین، موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها، ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی، صنایع ریلی و دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل‌های کنترل در انواع مختلف شیلدار، آرموردار، افشان و نیمه افشان و همچنین مفتولی قابل خرید هستند که هر کدام از آن‌ها مصارف مخصوص خود را دارند. از این محصولات می‌توان در اتصال خودروها، خطوط تولید، تسمه نقاله‌ها، خطوط مونتاژ پیشرفته، تجهیزات اتوماتیک و… بهره برد.

سخن پایانی

مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد مفتخر است که انواع سیم و کابل کنترل و ابزار دقیق را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به بازار عرضه کند. مابین کابل‌های کنترل و کابل‌های ابزار دقیق تفاوت‌های ریز و درشتی وجود داشته که با شناخت آن‌ها می‌توان اقدام به خرید و استفاده از مناسب‌ترین کابل با توجه به شرایط و نیاز کرد. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون انواع کابل‌های کنترل و ابزار دقیق با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *