سیم و کابل مفتول مس؛ چیستی، ویژگی و کاربرد

سیم و کابل مفتول مس

آیا می‌دانید از سیم و کابل مفتول مس می‌توان در چه شرایطی استفاده نمود؟ با ویژگی‌های ساختاری سیم و کابل‌های مفتولی از جنس مس آشنایی دارید؟ سیم و کابل‌ها از جمله اصلی‌ترین و پرکاربردترین محصولات یا بهتر است بگوئیم تجهیزاتی بوده که در صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این راهنما به شرح سیم و کابل‌های مفتول مسی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده بهترین سیم و کابل مفتول مس

سیم و کابل مفتول مس

سیم‌های موجود در بازار تنها برای انتقال جریان برق مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بلکه آن‌ها در امر ساخت و ساز نیز کارایی دارند. سیم‌های مفتولی از جمله ابزارهایی به حساب آمده که علاوه بر انتقال‌دهنده جریان برق، برای منظورهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مدل‌های متنوعی از سیم‌های مفتولی در بازار قابل خرید بوده که هر یک از آن‌ها بر حسب شرایط و مدلِ طراحی با هم دیگر متفاوت بوده و مصارف مخصوص به خود را دارند.

سیم‌های مذکور از نظر سطح مقطع اندازه‌گیری شده و از مدل‌های کوچک آن برای تولید زیورآلات و مدل‌های بزرگ‌تر در مصارف صنعتی به جهت انتقال جریان برق بهره برده می‌شود. سیم و کابل مفتول مس عرضه‌ شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد از جنبه‌های مختلفی با سیم و کابل‌های افشان در تضاد بوده و تنها ویژگی مشترک آن‌ها در جنس هادی است.

نگاهی بر سیم و کابل مفتول مس

در ابتدا لازم است که نگاهی بر ساختار و چیستی سیم و کابل‌های مفتول مسی داشته باشیم تا بتوانیم طیف کاربرد این محصولات را بهتر تشخیص دهیم. در حالت کلی، سیم‌های افشان تشکیل شده از تعداد زیادی هسته مسی هستند، اما در مقابل سیم‌های مفتول مسی تنها با استفاده ار یک واحد سیم طراحی و تولید می‌شوند. شما عزیزان می‌توانید این محصول را با بهترین درجه کیفی و طراحی مطابق با استانداردهای لازمه از مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد در متراژ مورد نیاز تهیه کنید.

این مدل از سیم و کابل‌ها به علت این که در ساختار خود با کمبود هسته مواجه هستند، میزان انعطاف‌پذیری پایینی دارند و به همین خاطر عموماً از آن‌ها برای شکل‌دهی بهره‌گیری می‌شود. سیم و کابل مفتول مسی از جمله پرکاربردترین محصولات در بازار محسوب می‌شود؛ به طوری که از آن‌ها هم در فرآیند تولید زیورآلات و انتقال برق در ابعاد صنعتی و هم در مصارف دیگری هم‌چون آرماتوربندی بهره‌گیری می‌شود. در حقیقت، سیم و کابل مفتول مس عرضه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد نقش بسیار پررنگی را در ایجاد مقاومت در اسکلت ساختمان نیز ایفا خواهند کرد.

کاربرد سیم و کابل مفتول مس

در بخش‌های قبلی تا حدودی با مصارف این محصولات آشنا شدیم. سیم مفتول مسی از جمله محصولاتی بوده که در کنار جذاب بودن بسیار نازک نیز است؛ به همین خاطر در طراحی و ساخت زیورآلات یا وسایل خانگی مصارف زیادی دارد. شایان ذکر است که سیم و کابل‌های مفتول مسی هم‌چون سایر محصولات عرضه شده توسط گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد از طول عمر بالایی برخوردار بوده و به همین خاطر می‌توان از سیم‌های مفتول مسی در فرآیند ساخت مجسمه یا تجهیزات برقی بهره برد.

شمار متعددی از مجسمه‌سازان یا افراد متخصص در حوزه معماری و ساخت و ساز از سیم و کابل مفتول مس به جهت محافظت و محکم‌کاری نمای خارجی بهره برده و پس از آن اقدام به اجرای عملیات سفت‌کاری خواهند کرد. همان‌طور که گفته شد، سیم و کابل‌های مفتولی مسی خاصیت انعطاف‌پذیری کمی دارند و همین ویژگی منجر می‌شود که شکل‌دهی خوبی داشته باشند و در جای خود به خوبی محکم شوند.

قابل ذکر است که کابل‌های مفتول مسی عرضه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد دارای روکش مناسبی بوده و به همین دلیل در برابر ضربه و فشار مقاومت بسیار خوبی از خود نشان خواهند داد؛ به طوری که هر اندازه به آن‌ها ضربه وارد شود به علت کم بودن خاصیت چکش‌پذیری، شکل سخت‌تری را به خود خواهند گرفت.

افزون بر این، سیم و کابل‌های مفتول مسی موجود در مجموعه سیم و کابل مشهد به عنوان متریال و الزامات اولیه در صنایع مختلفی نیز کاربرد دارند؛ یکی از اصلی‌ترین نمونه‌های کاربرد این محصولات، نقش آن‌ها در فرآیند تولید سیم و کابل افشان است.

انواع کابل مفتول مس

سیم و کابل مفتول مس

این محصولات در انواع گوناگونی قابل تولید و استفاده هستند که در ادامه با آن‎‌ها آشنا می‌شویم. در ابتدا لازم است بدانید که سیم و کابل‌های مذکور می‌توانند در دو دسته کلی خلاصه شوند:

دسته اول) سیم و کابل‌های مفتول مسی با ولتاژ اسمی 300 الی 500 ولت با سطح مقطع 5/0 و 75/0 میلی‌متر مربع

دسته دوم) سیم و کابل‌های مفتول مسی با ولتاژ اسمی 450 الی 750 ولت با سطح مقطع بیش از 1 میلی‌متر

علاوه بر این تقسیم‌بندی، سیم و کابل‌های مفتول مس را می‌توان از لحاظ سبک و سنگین بودن نیز به دو دسته مجزا تقسیم‌بندی کرد:

کابل مفتول سبک

این مدل کابل مفتول عموماً برای سیم‌کشی ثابت امور ساختمان‌های مسکونی و تجاری کارایی داشته و دارای ولتاژ اسمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت است. هادی کابل مذکور تک رشته از جنس مس بوده و دارای روکشی از جنس پی‌وی‌سی است. حداکثر دمایی که کابل مفتول سبک می‌تواند تحمل کند، حدوداً بالاتر از ۷۰ درجه سانتی‌گراد است.

این کابل با کدهای مشخصه زیر عرضه می‌شود:

  •    H05VV-R
  •    H05VV-U
  •    NYM

کابل مفتول سنگین

این نوع از کابل مفتول قابلیت نصب روی زمین را داشته و در بازار تحت عنوان  کابل زمینی نیز شناخته می‌شود. کابل مفتول سنگین را می‌توان در فضاهایی که نیازی به محافظت مکانیکی ندارند به کار برد. این محصول در سایزهای متنوع به صورت تک رشته یا چند رشته طراحی و تولید شده و روکش آن از جنس پی‌وی‌سی یا ایکس آل پی ئی است.

این کابل با کدهای مشخصه زیر عرضه می‌شود:

  •    NYY

مزیت‌های استفاده از سیم و کابل‌های مفتول مسی

در حالت کلی، کابل‌هایی که تک هسته‌ای هستند کارایی بسیار زیادی دارند؛ چرا که هزینه آن‌ها به نسبت سایر سیم و کابل‌های چند هسته‌ای پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تر بوده و می‌توان گفت در مقایسه با کابل‌های افشان صرفه اقتصادی بهتری دارند. ساختار سیم و کابل‌هایی که از نوع مفتول مسی هستند بسیار ساده بوده و در عین حال در شریط سخت مقاومت و تحمل بسیار بالا و خوبی از خود نشان می‌دهند.

از دیگر مزیت‌های استفاده از این نوع سیم و کابل می‌توان به راحتی نصبِ آن‌ها در تابلوهای برق اشاره داشت؛ زیرا در ساختار خود تنها از یک رشته بهره برده و این موضوع باعث می‌شود که احتمال اتصالی در مدار کاهش پیدا کند. افزون بر این، سیم و کابل‌های مذکور در برابر پیچیده شدن و ساییدگی نیز مقاومت بالایی از خود نشان داده و هادی بسیار خوبی برای عبور جریان برق محسوب می‌شوند. ناگفته نماند که محصولات مورد بحث در برابر آب و هوای مرطوب نیز پایداری خود را حفظ کرده و دچار مشکل نمی‌شوند.

سخن پایانی

سیم و کابل مفتول مس نمونه‌ای از محصولات ارائه شده توسط مجموعه تولیدی سیم و کابل مشهد بوده که با بهترین کیفیت برای مصارف مشخص؛ از ساخت زیورآلات گرفته الی انتقال برق در ابعاد صنعتی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل از سیم و کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های افشان انعطاف‌پذیری کم‌تری داشته و به همین دلیل خاصیت شکل‌پذیری در آن‌ها تقویت شده است. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون انواع سیم و کابل‌های مفتول مسی با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *