سیم و کابل مشهد؛ از ۱۳۷۰ تا به امروز

سیم و کابل مشهد

شرکت سیم و کابل مشهد برای اولین بار در سال ۱۳۷۰ فعالیت رسمی خود را با ثبت شرکت آغاز کرد و در آن دوره تمرکز زیادی بر طراحی و تولید محصولات ساختمانی داشت. این شرکت از آغاز فعالیت خود تا به امروز توانست در بازه زمانی کوتاه مدتی مجوزهای استاندارد ۶۰۷ را کسب کرده و پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری به سرعت گام بردارد. در ادامه این مطلب بیشتر با این شرکت و محصولات آن آشنا می‌شیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با شرکت سیم و کابل مشهد و مسیر رشد آن

سیم و کابل مشهد

همان‌طور که گفته شد، این شرکت از سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را به صورت رسمی شروع کرد و در اوایل فعالیت خود بیش‌ترین تمرکزش بر روی عرضه محصولات ساختمانی بود. طولی نکشید که دست‌اندرکاران این شرکت با پیاده‌سازی ISO 9002 و مبنی بر الزامات شروع به تولید محصولاتی تخصصی‌تر کردند و به تبع دایره مشتریان خود را گسترده‌تر نمودند. از جمله عرصه‌هایی که این شرکت توانست در آن خوش بدرخشد، عرصه مخابرات است. این شرکت توانست با تولید محصولاتی باکیفیت بالا بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی نقش پررنگی در پروژه‌های مخابراتی استان‌های بزرگ کشور هم‌چون تهران، مازندران، خراسان و… ایفا کند.

سیم و کابل مشهد در سال ۱۳۷۹ با توجه به نقش به سزای محصولاتش در عرصه مخابرات، اقدام به تأسیس شرکت مخابراتی و قدرت خراسان نیز نمود. تأسیس شرکت مخابراتی و قدرت خراسان سبب شد که مجموعه مذکور بتواند حوزه فعالیت خود را گسترش داده و در زمینه تولید سیم و کابل خودرویی نیز فعالیت کند. قابل ذکر بوده که تولید سیم و کابل خودرویی مستلزم رعایت استانداردهای سخت‌گیرانه است، اما با این حال این شرکت موفق شد با تکیه بر دانش تخصصی و تجربیاتی که طی ۹ سال کسب کرده بود، اقدام به تولید بهترین سیم و کابل‌های خودرویی مورد تأیید سیستم‌های مدیریت کیفیت مبتنی بر ISO TS و ساپكو ۷۹ کند.

با گذر زمان و کسب تجارب بیش‌تر، دو مجموعه مذکور پا به عرصه تولید کابل‌های فشار ضعیف 1 کیلوولت نهادند و برای انجام این کار اقدام به اخذ مجوز استاندارد 3569 نمودند. از آن پس، این دو شرکت به عنوان یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان کابل‌های فشار ضعیف 1 کیلوولت برای شرکت‌های توزیع برق در سطح اکثر استان‌های کشور فعالیت کردند. افزون بر این، دو مجموعه مذکور با راه‌اندازی آزمایشگاه اکرودیته و واحد R&D در مسیر تولید محصولات آلومینیومی و کابل‌های خودنگهدار نیز قدم برداشتند.

سیم و کابل مشهد؛ صادرکننده نمونه کشور در سال ۱۳۹۵

از جمله افتخاراتی که این مجموعه توانست در طی سال‌ها فعالیت خود کسب کند، دریافت لوح و تندیس تقدیر و تشکر به عنوان برترین صادرکننده کشور در سال ۱۳۹۵ بود. در پی برگزاری مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استانی با حضور استاندار محترم خراسان رضوی و همچنین ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همین‌طور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محل اتاق بازرگانی مشهد، این افتخار نصیب مجموعه مذکور گردید. علاوه بر این، در سال ۱۳۹۵، این شرکت توانست عنوان مرکز تحقیق و توسعه برتر کشور را در طی برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری به واسطه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز کسب کند.

معرفی محصولات شرکت سیم و کابل مشهد

سیم و کابل مشهد

کابل فشار متوسط سیم و کابل مشهد

منظور از کابل‌های فشار متوسط، کابل‌هایی بوده که با هادی مسی و آلومینیومی بر اساس استانداردهای IEC یا BS به صورت تک رشته‌ای و سه رشته‌ای طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این محصولات در رنج ولتاژ 6 الی 30 (6000 الی 30000) کیلووات بوده و می‌توان از آن‌ها به منظور تأمین برق ساختمان‌های مسکونی، تجاری و همچنین مدارهای توزیع استفاده نمود. گروه کارخانجات سیم و کابل مشهد، این محصولات را در انواع کابل فشار متوسط 6/10KV(12)، کابل فشار متوسط 12/20KV(24)، کابل فشار متوسط 18/30KV(36)، کابل خودنگهدار فشار متوسط ۱۲/۲۰KV(24) و کابل خودنگهدار فشار متوسط ۱۸/۳۰KV(36) ارائه می‌دهد.

کابل فشار قوی سیم و کابل مشهد

محصول بعدی کابل‌های فشار قوی هستند که تحت عنوان کابل ولتاژ بالا نیز شناخته می‌شوند. کابل فشار قوی، نمونه‌ای از کابل‌ها بوده که می‌توان از آن برای انتقال برق در ولتاژ بالا بهره‌گیری کرد. ساختار این محصولات با توجه به کارایی که دارند، متفاوت خواهد بود. می‌توان مشخصات این محصولات را با استفاده از علائمی که بر روی آن‌ها درج می‌شود، مطالعه کرد. در این شرکت، کابل‌های فشار قوی از نوع (72)36/63KV تولید و عرضه می‌شود.

کابل مخابراتی سیم و کابل مشهد

کابل‌های مخابراتی از جمله اصلی‌ترین تولیدات مجموعه نامبرده بوده که در انواع مختلف با کیفیت عالی عرضه می‌شوند. منظور از کابل‌های مخابراتی، انواع کابل‌هایی است که در شبکه مخابرات وظیفه انتقال سیگنال و دیتا را بر عهده داشته باشد. کابل‌های مخابراتی ضمن تسهیل بیش‌تر صنعت ارتباطات، به منظور انتقال دیتا و سیگنال‌های قدرتمندی هم‌چون اینترنت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شرکت در حوزه کابل‌های مخابراتی ارائه‌دهنده انواع سیم تلفن معمولی Y، سیم تلفنی رانژه YY، سیم دوبل هوایی، کابل تلفنی، کابل کواکسیال RG، کابل کواکسیال JIS، کابل‌های شبکه، کابل مخابراتی هوایی با عایق و روکش پلی اتیلن، کابل مخابراتی با عایق پلی اتیلن و روکش پی وی سی است.

سیم و کابل‌های افشان

سیم و کابل مشهد

سیم و کابل‌های افشان از جمله سیم و کابل‌های انعطاف‌پذیر و پرکاربرد در صنعت برق محسوب می‌شوند. کابل‌های افشان در کنار انعطاف‌پذیری بسیار نرم نیز بوده و به همین خاطر گاهاً تحت عنوان کابل نرم نیز در بازار موجود هستند. میزان انعطاف‌پذیری مناسب این کابل‌ها سبب شده که بتوان از آن‌ها در شرایطی که نیاز به خم شدن کابل بدون نگرانی در مورد شکستگی آن باشد، بهره‌گیری کرد. ناگفته نماند که این کابل‌ها نیز هم‌چون سایر کابل‌های برق دارای یک رسانا و عایق هستند.

شما می‌توانید در حوزه سیم و کابل افشان از محصولات ارائه شده توسط مجموعه مورد بحث که شامل: سیم نایلونی، کابل افشان کیسه‌ای، کابل افشان 300/500 ولت و 1/06 کیلوولت، سیم با هادی تک‌ مفتولی، سیم با هادی چند مفتولی، کابل تخت آسانسوری، کابل سیلیکون مقاوم در برابر آتش و دمای بالا، سیم سیلیکون با نخ فایبرگلاس بافته شده، کابل تخت موتور چاه، کابل جوش NBR، کابل افشان با عایق و روکش هالوژن فری و مقاوم در برابر آتش و کابل قابل انعطاف شیلددار می‌شوند، استفاده نمائيد.

کابل‌های کنترل و ابزار دقیق

منظور از کابل‌های کنترل و ابزار دقیق، محصولاتی بوده که عموماً در سیستم‌های کنترلی و همچنین پردازش داده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات در برابر نویز، تداخل و تأثیرپذیری از کابل‌های هم‌جوار استحکام خوبی از خود نشان داده و این ویژگی سبب می‌شود که انتقال سیگنال‌ها به منظور کنترل سیستم‌های الکتریکی و فرآیندهای مربوط به آن به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد. این محصول به دلیل ساختمانی که داشته از قابلیت نصب در فضای باز و فضای بسته به صورت دفن شده برخوردار است.

کابل‌های ابزار دقیق را می‌توان به صورت رشته‌‌ای دو به دو، سه به سه و یا چهار به چهار به شکل در هم پیچیده طراحی و تولید نمود. شرکت سیم و کابل مشهد در این دسته از کابل‌ها، محصولاتی نظیر کابل کنترل قابل انعطاف، کابل کنترل غیر قابل انعطاف، کابل‌های ابزار دقیق و کابل ابزار دقیق آرموردار را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌کند.

کابل‌های مفتول

کابل‌های مفتولی دسته دیگری از انواع کابل‌های مصرفی در حوزه برق هستند که از یک هادی تک سیمی، تک رشته‌ای یا تک مفتولی ساخته می‌شوند. این محصول برخلاف کابل‌های افشان که دارای تعداد رشته‌های هادی بیش‌تری بوده، تنها دارای یک رشته هستند. البته تک رشته این نوع از کابل‌ها نازک نیست، بلکه دارای ضخامتی بوده که از سختی زیادی برخوردار است و همین موضوع سبب شده است که کابل‌های مفتولی تحت عنوان کابل‌های خشک در بازار شناخته شوند.

لازم به ذکر است که این کابل‌ها به گونه‌ای نیستند که به هیچ وجه نتوان آن‌ها را خم کرد، بلکه میزان انعطاف‌پذیری این کابل‌ها وابسته به فاکتورهای مختلفی نظیر استحکام مفتول، ضخامت و یا نازکی آن است. از کابل‌های مفتول می‌توان در صنایع مختلفی بهره‌گیر کرد؛ از جمله این صنایع می‌توان به نیروگاه‌های تولید و توزیع نیروی برق اشاره داشت.

علاوه بر این، کابل‌های تولید شده توسط شرکت سیم و کابل مشهد در عایق‌بندی موتورخانه‌های ساختمان‌های بزرگ، کابل‌کشی برخی از بناها، در تابلوهای برق و الکتریسیته، در انواع رابیس‌بندی‌ها، عایق‌کاری‌ها، پانل‌های کنترل برق، انتقال الکتریسیته در رایانه‌ها و تأمین انرژی ابزارهای الکتریکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خریداران می‌توانند انواع مختلف این محصول اعم از کابل مفتول و نیمه افشان 300/500 ولت، کابل زیر گچی، کابل جریدار، کابل کولری، کابل 3.5 رشته آلومینیومی NA2XBY، کابل 3.5 رشته مفتولی، کابل مفتول و نیمه افشان، کابل مفتولی با هادی آلومینیومی و آرموردار با شیلد مسی، کابل 3.5 رشته با هادی آلومینیومی با عایق و غلاف پی وی سی، سیم مسی سخت هوایی، کابل قدرت با هادی هم‌ مرکز (کانستانتریک) و کابل غیر قابل انعطاف تک رشته مقاوم در برابر آتش و فاقد گازهای سمی را با بهترین کیفیت از این شرکت خریداری کنند.

کابل‌های ACSR

منظور از کابل‌های ACSR، کابل‌هایی بوده که دارای هادی آلومینیومی تقویت شده با فولاد یا ACSR هستند. ACSR نوعی هادی در خطوط انتقال هوایی بوده که به منظور رسیدن به مقاومت مکانیکی مشخص از مغزی فولادی استفاده می‌کند. هسته فولادی استفاده شده در این نوع از کابل‌ها گالوانیزه شده بوده و متناسب با اندازه کابل می‌تواند متشکل از یک یا چند رشته فولاد به هم تابیده شده باشد. این محصول در شرکت مذکور در انواع آلومینیوم فولاد ACSR و آلومینیوم فولاد روکش‌دار قابل سفارش است.

کابل خودنگهدار

کابل‌های خودنگهدار نوعی از انواع مختلف سیم و کابل‌ها بوده که دارای هادی‌هایی از جنس آلومینیوم هستند و امروزه به عنوان جایگزین مناسب و مقرون به صرفه‌ای برای کابل‌های مسی گران‌قیمت به حساب می‌آیند. از این محصول می‌توان به منظور انتقال و توزیع نیروی برق در خطوط هوایی بهره‌گیری نمود. در ساختار این نوع از کابل‌ها عموماً از عایق پلی اتیلن کراس لینک استفاده شده و پوشش‌هایی از جنس پی وی سی دارند.

از کابل‌های خودنگهدار می‌توان به صورت هوایی استفاده کرد و مصارف زمینی ندارند. عمده کاربرد این محصولات در شبکه‌های توزیع و انتقال انرژی بوده و در کنار دوام و قدرت بالایی که دارند، می‌توان آن‌ها را به ایمن‌ترین شکل ممکن روی دکل‌ها و پایه‌های توزیع برق با استفاده از کلمپ، نگهدارنده و پایه نصب کرد.

کابل‌های خودنگهدار دارای انواع مختلفی هستند که می‌توان آن‌ها را از لحاظ سطح مقطع و تعداد رشته به نمونه‌های کابل خودنگهدار 4 رشته، کابل خودنگهدار 5 رشته و کابل خودنگهدار 6 رشته تقسیم‌بندی کرد. شرکت سیم و کابل مشهد در حوزه تولید کابل‌های خودنگهدار، ارائه‌دهنده کابل خودنگهدار 2 رشته، کابل خودنگهدار 5 رشته آلیاژی و کابل خودنگهدار 6 رشته با کیفیت درجه یک است.

سیم و کابل خودرویی

سیم و کابل خودرویی از جمله لوازم خودرو بوده که در افزایش طول عمر و تداوم کیفیت قسمت‌های الکترونیکی خودرو کمک شایانی خواهد کرد. این محصول برای هر بخش از خودرو در انواع مختلف و ابعاد و رنگ و همچنین استانداردهای گوناگون وجود دارد. در یک تعریف کلی می‌توان گفت که در یک اتومبیل انواع مختلفی از سیم‌ها و سوکت‌ها و همچنین کابل‌ها وجود داشته که وظیفه کلیه آن‌ها تأمین برق قسمت‌های مختلف ماشین خواهد بود. سیم‌های خودرویی در عین حال که باید طراحی مناسبی داشته باشند، مقاوم بودن، اندازه کوچک و همچنین تولید آن‌ها مطابق استانداردها نیز حائز اهمیت است.

خوشبختانه سیم و کابل مشهد این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و در خط تولید سیم و کابل خودرویی در انواع سیم خودرویی PSA و کابل خودرویی شیلددار T1 و T2 به خوبی این بحث را لحاظ کرده است.

سخن پایانی

سیم و کابل برق و مخابراتی از جمله تجهیزات فوق‌العاده کاربردی و پر اهمیت در سیستم‌های برق‌رسانی و شبکه انتقال سیگنال و دیتا به حساب می‌آیند که کیفیت بالای آن‌ها در جریان برق و سیگنال تأثیر به سزایی دارد؛ به همین خاطر لازم است که پیش از خرید از کیفیت محصول و اعتبار تولیدکننده آن اطمینان حاصل گردد.

شرکت سیم و کابل مشهد با سابقه فعالیت طولانی‌مدت و کارنامه درخشان خود در حوزه تولید انواع سیم و کابل مفتخر است این محصولات را با درجه کیفی A به هم‌وطنان گرامی ارائه دهد. آیا تجربه استفاده از محصولات سیم و کابل مشهد را داشته‌اید؟ لطفاً تجربیات و نظرات ارزشمند خود را با ما و کاربران گرامی سایت سیم و کابل مشهد واحد فروش تهران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *