سیم و کابل مخابرات؛ چیستی، ویژگی و انواع

سیم و کابل مخابرات

به نظر شما سیم و کابل مخابرات در چه مدل‌هایی عرضه می‌شود؟ آیا می‌توان از این مدل سیم و کابل برای اتصال اینترنت بهره برد؟ به دلیل استفاده روزافزون مردم از تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های ارتباطی، سیم و کابل‌های مخابراتی اهمیت ویژه‌ای دارند؛ از این رو برندهای مختلفی از جمله مجموعه کارخانجات سیم و کابل مشهد اقدام به تولید این محصولات کرده‌اند. در ادامه این راهنما با انواع مختلف کابل‌های مخابراتی آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

نگاهی بر انواع سیم و کابل مخابراتی

سیم و کابل مخابرات

معرفی کابل‌های مخابراتی

در حالت کلی، منظور از سیم و کابل‌های مخابراتی محصولاتی بوده که می‌توان از آن‌ها برای انتقال سیگنال و داده در شبکه‌های مخابراتی استفاده کرد. این مدل از سیم و کابل‌های ارائه شده توسط گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد با هدف آسان نمودن ارتباطات و همچنین انتقال داده‌های مختلف اعم از صوتی، تصویری و متنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، این مدل از سیم و کابل‌ها برای انتقال سیگنال‌های قوی‌تری نظیر سیگنال اینترنت نیز کاربرد دارند.

با در نظر گرفتن این تعریف می‌توان نتیجه گرفت که امروزه برقراری ارتباط بین افراد تنها محدود به مکالمه تلفنی نبوده و می‌توان به صورت تصویری و متنی به واسطه اینترنت با سایرین در هر نقطه‌ای از جهان ارتباط برقرار کرد. در نتیجه، اهمیت این مدل از سیم و کابل‌ها نسبت به گذشته دو چندان شده است.

مصارف سیم و کابل مخابرات

همان‌طور که گفته شد، اصلی‌ترین وظیفه سیم و کابل‌های مخابراتی عرضه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد، انتقال سیگنال‌ها در شبکه مخابراتی است. در واقع، کابل‌های مخابراتی قادر هستند که سیگنال‌های الکتریکی، تصویر، صدا و داده را از یک نقطه و مکان به یک نقطه و مکان دیگر منتقل کنند. نخستین کاربرد  این مدل از کابل‌ها، انتقال پیام‌های شفاهی بود. اما به مرور زمان انتقال امواج تصویری و صوتی نیز به کاربردهای سیم و کابل مخابرات افزوده شد. در ادامه، با توجه به پیشرفت تکنولوژي و روی کار آمدن رایانه‌ها و اینترنت، این نوع از سیم و کابل‌ها در صنعت برای انتقال اطلاعات مختلف در بستر اینترنت نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

هر یک از انواع سیم و کابل‌های مخابراتی موجود در فروشگاه سیم و کابل مشهد دارای ویژگی‌ها و مشخصات مختص به خود هستند که آن‌ها را برای انتقال اطلاعات هوایی، زمینی و یا دریایی مناسب خواهد کرد. همان‌طور که می‌دانید امروزه استفاده از گوشی‌های هوشمند در مقایسه با تلفن‌های ثابت بسیار بیش‌تر شده است، اما با این حال این موضوع تأثیر چندانی بر کاهش اهمیت سیم و کابل‌های مخابراتی نخواهد داشت؛ چرا که از این محصولات همواره در خطوط اینترنت نیز بهره‌گیری می‌شود.

انواع سیم و کابل مخابرات بر اساس محل نصب

همان‌طور که گفته شد، برندها و شرکت‌های متعددی در زمینه طراحی، تولید و عرضه سیم و کابل‌های مخابراتی در حال فعالیت هستند که مجموعه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد نیز یکی از آن‌هاست. شما می‌توانید انواع مختلفِ این محصولات را در متراژ مورد نیاز و بر حسب نیازِ پروژه خریداری فرمایید. اصولاً این مدل از کابل‌ها را در دو دسته مسی و فیبر نوری می‌توان تقسیم‌بندی کرد که هر یک از آن‌ها انواع مختلفی برای مصارف زمینی، دریایی و هوایی دارند:

کابل مخابراتی هوایی

این مدل از سیم و کابل مخابرات در مقایسه با کابل‌های زمینی بیش‌تر در معرض تابش نور خورشید و بارندگی و فاکتورهای محیطی قرار داشته؛ به همین دلیل غلاف در نظر گرفته شده در سطح خارجی آن از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. کابل‌های مذکور در رنگ مشکی تولید شده و به علت مقاومت بسیار بالایی که در سطح غلاف خارجی خود دارند، به سختی خم شده و به همین خاطر شکننده‌تر هستند.

کابل مخابراتی زمینی

این مدل از محصولات سیم و کابل مشهد با روکش خاکستری تولید شده و میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها نیز بالا است. در حقیقت، کابل‌های مخابراتی زمینی نقطه مقابل کابل‌های هوایی هستند.

کابل مخابراتی دریایی

نوع دیگری از کابل‌های مخابراتی در بازار موجود بوده که تحت عنوان کابل‌های دریایی شناخته می‌شوند. سیم و کابل مخابرات دریایی به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان از آن برای استفاده در آب شور بهره برد. این مدل از سیم و کابل‌های مخابراتی قطر بسیار بالایی داشته و عموماً برای برقراری ارتباط بین کشوری و بین قاره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. قابل ذکر است که طول عمر این مدل از کابل‌های مخابراتی بسیار بالا است، اما با این حال توصیه می‌شود که به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به صورت دوره‌ای در فواصل زمانی مشخص با کابل‌های جدید جایگزین شوند.

انواع سیم و کابل مخابرات بر اساس تعداد زوج

سیم و کابل مخابرات

سیم و کابل‌های مخابراتی ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد را می‌توان بر اساس تعداد زوج نیز دسته‌بندی نمود. این محصولات با تعداد زوج سیم‌های متنوعی طراحی و عرضه می‌شوند. به عنوان مثال سیم‌های تلفن تک زوجی که تحت عنوان سیم رانژه نیز شناخته شده به منظور برقراری ارتباط بین پورت‌های گوناگون در ترمینال کروز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل‌های دیگری نیز قابل خرید هستند که به صورت دو زوجی ارائه شده و کاربرد آن‌ها در برقراری ارتباط بین تلفن و پریز است. بر اساس این نوعِ تقسیم‌بندی می‌توان نتیجه گرفت که انواع سیم و کابل‌های مخابرات بر حسب نوع کاربرد و نیاز از 1 زوجی الی 200 زوجی قابل سفارش هستند.

انواع سیم و کابل‌های مخابراتی به همراه هادی مسی

کابل ژله‌ فیلد خاکی  (BFC)

کابل‌های مذکور در سایزهای مختلف 10 الی 1800 زوج طراحی و تولید شده و کاربرد اصلی آن‌ها در انتقال خطوط تلفن به مشترکین از کافو تا پست است. این مدل از کابل‌ها به صورت دفنی در زیر زمین مورد استفاده قرار گرفته و معمولاً قطر هادی آن‌ها 0.4 و 0.6 میلی‌متر است.

کابل ژله فیلد کانالی  (CFC)

کابل‌های مذکور در زمینه انتقال سیم تلفن به مشترکین کاربرد دارند. تعداد زوج‌های سیم این مدل از کابل‌ها بین 10 الی 2400 عدد بوده و در ساختار خود دارای یک لایه ژل گرم هستند.

کابل ایرکور کانالی  (CUC)

کابل مذکور فاقد لایه ژله‌ای بوده و پس از این که در شبکه نصب شد، با کمک هوای فشرده خشک هواگذاری می‌شود. از این کابل می‌توان در انتقال سیگنال‌های مخابراتی مابین مراکز مخابراتی و همچنین از مرکز مخابراتی تا کافو استفاده نمود.

کابل هوایی ساده  (AC)

این کابل‌ها رنگ مشکی داشته و برای اتصال پست تلفن به مشترکین کاربرد دارد. تعداد زوج‌های آن کم‌تر از 200 زوج بوده و روکشی از جنس پلی اتیلن دارد.

کابل هوایی مهاردار یا مسلح  (SSC)

مناسب برای شبکه مخابراتی محلی و روستایی بوده و تعداد زوج‌های آن عموماً کم‌تر از 200 زوج است.

کابل هوایی دوبل مهاردار یا مسلح  (DW)

تحت عنوان کابل جنگی نیز شناخته شده و برای اتصال یک مشترک به پست کاربرد دارد.

کابل مسی مخابراتی توزیع  (MDF)

این مدل از کابل‌ها دارای ساختاری مشابه با کابل‌های مخابراتی هوایی ساده هستند، اما در بین اتاق کابل از ام دی اف بهره‌گیری می‌شود. قابل ذکر است که نوع زمینی کابل مذکور دارای روکشی از جنس قلع بوده و تعداد زوج‌های آن 100 و 200 است.

سخن پایانی

گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد ارائه‌کننده انواع سیم و کابل مخابرات در متراژ مورد نیاز با قیمت مناسب و کیفیت عالی به شما عزیزان است. شما چه اطلاعات دیگری در رابطه با این مدل از سیم و کابل‌ها دارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با کابل‌ها و سیم‌های مخابراتی با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *