سیم و کابل فشار قوی؛ معرفی،کاربردها و ویژگی‌ها

سیم و کابل فشار قوی

آیا با ساختار سیم و کابل فشار قوی آشنایی دارید؟ به نظر شما این مدل از سیم و کابل‌ها چه ویژگی‌ها و انواعی دارند؟ سیم و کابل‌ها از جمله مهم‌ترین لوازم در صنعت برق محسوب شده که از آن‌ها به منظور انتقال برق بهره‌گیری می‌شود. گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد یکی از مراکز عرضه‌کننده محصولات مذکور است. در ادامه این راهنما با ویژگی‌های کابل‌های فشار قوی بیش‌تر‌ آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

مجموعه سیم و کابل مشهد؛ عرضه کننده انواع سیم و کابل فشار قوی

سیم و کابل فشار قوی

 کابل‌ها از جمله تولیدات بسیار ضروری و مهم در زندگی انسان‌ها محسوب می‌شوند که می‌توان از آن‌ها برای انتقال جریان برق از نقطه‌ای به نقطه دیگر بهره برد. در حقیقت، ضرورت استفاده از این دسته محصولات در صنعت برق به قدری بوده که حدوداً در 90 درصد از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای درک بهتر این که سیم و کابل فشار قوی چیست، در ادامه به معرفی این محصول به صورت جامع خواهیم پرداخت:

معرفی سیم و کابل فشار قوی

کابل‌های فشار قوی متشکل از رشته‌های هادی فلزی از جنس فلز آلومینیوم و یا مس هستند که با کمک عایق، پوشش محافظ و غلاف روکش شده‌اند. این نوع از سیم و کابل‌های ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد قادر هستند که ولتاژ بسیار بالایی را به خوبی تحمل کرده و به سهولت بدون این که آسیب ببینند، جریان برق مورد نیاز را در تأسیسات انتقال جریان الکتریکی جابه‌جا کنند. به طور معمول و طبق اصولی که رایج بوده، فلز مس به عنوان رسانا در ساختار کابل‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت، البته با این حال برخی از کابل‌های فشار قوی در ساختار خود از فلز آلومینیوم به عنوان هادی بهره می‌برند.

سطح ولتاژ سیم و کابل فشار قوی عرضه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد بالاتر از 30 کیلوولت بوده و در فرآیند تولید آن‌ها، مرحله عایق‌کاری با دقت و حساسیت بسیار بالایی انجام می‌شود. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به ساختار این مدل از کابل‌ها داشته باشیم، خواهیم دید که این محصول دارای لایه‌های عایق، لایه نیمه رسانا و یک شیلد فلزی است. از این محصول می‌توان به منظور جابه‌جایی الکتریسیته از نیروگاه‌ها به شبکه‌های مرکزی و یا شبکه‌های توزیع اولیه برق بهره برد.

همان‌طور که اشاره شد، سیم و کابل فشار قوی در برابر انتقال شدت جریان بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داده و بر حسب نیاز و ولتاژ عبوری می‌توان از انواع مختلف این محصول که در فروشگاه سیم و کابل مشهد قابل سفارش بوده بهره برد. ناگفته نماند که این مدل از کابل‌ها برای انتقال برق از یک شهر به شهر دیگر نیز کارایی دارند.

کاربرد سیم و کابل فشار قوی

این مدل از سیم و کابل‌های ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد به طور خاص برای انتقال برق در ولتاژ بالا کاربرد دارند؛ از جمله مهم‌ترین مصارف این محصول می‌توان به کاربردهای صنعتی، دکل‌های بزرگ و بین شهری، اتصال فیبر نوری و انتقال ولتاژ بالا در زیر زمین اشاره داشت. افزون بر این، سیم و کابل‌های مذکور به منظور توزیع برق بر روی دکل‌های بزرگ بین شهرها، کانال‌ها و شبکه‌های توزیع زیرزمینی نیز کاربرد خواهند داشت.

کابل‌های مذکور یا در زیر زمین تعبیه شده و یا در کانال‌های شبکه توزیع برق به کار گرفته می‌شوند. همچنین، محصولات مورد بحث در کارخانجاتی که به برق ولتاژ بالا نیاز داشته باشند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لایه‌های مختلف سیم و کابل فشار قوی

سیم و کابل فشار قوی

کابل‌های فشار قوی موجود در وب سایت سیم و کابل مشهد دارای یک هسته از جنس آلومینیوم و یا مس به همراه فولاد هستند که فلز مس و آلومینیوم به عنوان رسانا عمل کرده و میزان انعطاف‌پذیری بالایی دارند که گاهی اوقات به همین خاطر و تحمل فشار وزن خود دچار پارگی می‌شوند.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی در ساختار این مدل از کابل‌ها از فولاد که رسانای چندان خوبی نبوده بهره‌گیری شده تا با تکیه بر مقاومتی که داشته از تغییر شکل کابل‌ها ممانعت کرده و از کشیدگی بیش از اندازه و پارگی در سطح کابل جلوگیری به عمل می‌آید.

با استفاده از این روش، سیم و کابل‌های فشار قوی حتی در مسیرهای طولانی در صورت افت ولتاژ دچار نقص و اشکال فنی نشده و می‌توانند با ایمنی کامل برق یک نیروگاه بزرگ را بدون مشکل انتقال دهند. در ادامه با لایه‌های تشکیل‌دهنده  این محصولات آشنا خواهیم شد:

 • هادی این مدل از کابل‌ها از جنس مفتول یا نیمه افشان آلومینیومی یا مسی است.
 • لایه نیمه هادی در اطراف هادی برای یکنواخت بودن میدان اطراف
 • یک لایه عایق با ضخامت‌های مختلف بر حسب نوع کابل
 • یک لایه نیمه هادی دیگر
 • یک لایه کاغذ گرافیتی در برخی از مدل‌های کابل فشار قوی
 • لایه شیلد یا محافظ به منظور مراقبت از کابل (چنین کابل‌هایی تحت عنوان کابل شیلددار شناخته می‌شوند.)
 • غلاف برای محافظت از کابل در برابر صدمات مکانیکی
 • در آخر پوشش نهایی با رنگ قرمز و مشکی

انواع کابل‌های فشار قوی

این محصولات در حالت کلی به دو دسته روغنی و گازی قابل تقسیم‌بندی هستند که هر یک از آن‌ها خود دارای انواعی مختلفی خواهند بود. تمامی کابل‌های مذکور قادر هستند که در برابر نیروهای مکانیکی، اشعه‌ها، حلال‌ها و سایر فاکتورهای محیطی از خود مقاومت بسیار عالی نشان دهند.

کابل فشار قوی روغنی

 • کابل روغنی فشار کم: به کمک کاغذی آغشته به روغن رقیق ایزوله شده و میزان استقامت الکتریکی بسیار بالایی دارند.
 • کابل روغنی فشار بالا: هر رشته سیم در ساختار کابل‌های فشار قوی مذکور با کاغذ آغشته به روغن غلیظ آمیخته شده و به منظور ممانعت از ورود هوا و خروج روغن، با استفاده از کلاف‌های مسی یا پلاستیکی پوشانده می‌شود.

کابل فشار قوی گازی

 • کابل فشار قوی گازی با فشار داخلی در لوله فولادی: کابل‌های مذکور دارای عایق کاغذی بوده که آغشته به مواد روغنی است و آخرین لایه آن متالیزه شده و با استفاده از نوار نازک مسی پیچانده می‌شود. سپس با استفاده از زره فولادی پوشانده شده و به همین خاطر، تحت عنوان کابل‌های زره‌دار نیز شناخته شده و درون یک لوله فولادی قرار می‌گیرند. قابل ذکر است که درون این لوله با استفاده از گاز ارت پر شده و ابعاد لوله نیز در قیمت نهایی محصول موثر خواهد بود.
 • کابل فشار قوی گازی با فشار خارجی در لوله فولادی: در ابتدا عایق کاغذی کابل مذکور به مواد روغنی آغشته شده و بعد رشته سیم‌های آن به هم دیگر تابیده می‌شوند. فضای داخلی سیم‌های مذکور با استفاده از مواد پرکننده پوشانده شده و بعد از آن زره فولادی بر روی کابل قرار داده می‌شود. در نهایت کابل مذکور درون لوله فولادی قرار گرفته و فضای آن نیز با استفاده از فشار بسیار بالا از گاز ارت پر خواهد شد.
 • کابل فشار قوی گازی با فشار داخلی در غلاف آلومینیومی: این محصول در اماکنی با اختلاف سطح بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های مذکور یک رشته و یا چند رشته بوده و بعد از مونتاژ نهایی، فضای خالی بین رشته سیم‌ها و غلاف با استفاده از گاز ارت پر خواهد شد.

سخن پایانی

سیم و کابل فشار قوی یکی از محصولات پرکاربرد در خطوط توزیع و انتقال برق بوده که انواع آن با درجه کیفی عالی توسط گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد عرضه می‌شود. آیا تجربه خرید این محصول را دارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون کابل‌های فشار قوی با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *