سیم و کابل افشان؛ معرفی، ویژگی‌ها و کاربردها

سیم و کابل افشان

آیا می‌دانید سیم و کابل افشان چیست و چه تفاوتی با سیم و کابل‌های مفتولی دارد؟ با ویژگی‌های سیم‌ها و کابل‌های افشان آشنایی دارید؟ گروه کارخانجات سیم و کابل مشهد یکی از مراکز معتبر عرضه‌کننده انواع سیم و کابل‌های افشان بوده که این محصولات را با درجه کیفی عالی و قیمت مناسب به فروش می‌رساند. در ادامه این راهنما با سیم‌ و کابل‌ افشان ارائه شده توسط شرکت مذکور بیش‌تر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

سیم و کابل مشهد؛ عرضه‌کننده انواع سیم و کابل افشان

سیم و کابل افشان

سیم و کابل‌های افشان از جمله پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع تجهیزات در صنعت برق به حساب می‌آیند؛ چرا که دارای ساختاری منحصر به فرد هستند. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که موجب شده این محصولات طرفداران زیاد ی پیدا کنند می‌توان به نرمی و انعطاف‌پذیری مطلوب آن‌ها اشاره داشت. در حقیقت، همین ویژگی موجب می‌شود که سیم و کابل افشان طیف کاربری گسترده‌ای را پوشش دهد.

در ادامه با هر یک از سیم‌ها و کابل‌های افشان به صورت مجزا آشنا خواهیم شد:

 سیم افشان چیست؟

سیم افشان یکی از محصولات عرضه‌شده توسط گروه سیم و کابل مشهد بوده که نوعی سیم تک رشته‌ای است و در ساختار خود از هادی مسی بهره می‌برد. به طور معمول عایق در نظر گرفته شده برای این محصول از جنس پلیمر پی وی سی بوده و اکثر اوقات در ساختار تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم‌های افشان به دلیل ساختار انعطاف‌پذیر و نرمی که دارند، برای نصب مستقیم بر روی سینی کابل در کانال کابل‌کشی و مخازن مناسب نیستند.

ولتاژ نامی در این محصولات متغیر است؛ به عنوان مثال ولتاژ نامی این محصولات 300/500 ولت تا سطح مقطع 1 میلی‌متر مربع بوده و در سیم‌های افشان با سطح مقطع بیش از 1 میلی‌متر مربع، ولتاژ  450/750  ولت خواهد بود.

کابل افشان چیست؟

فرآیند تولید انواع سیم و کابل افشان به اواخر دهه 70 میلادی برمی‌گردد. همان‌طور که گفته شد، انواع سیم و کابل‌های افشان ارائه شده توسط شرکت سیم و کابل مشهد از میزان انعطاف‌پذیری مطلوبی برخرودار بوده و به همین دلیل از آن‌ها تحت عنوان «سیم و کابل نرم» نیز یاد می‌شود. کابل‌های افشان متشکل از دو یا چند سیم تک رشته افشان هستند که هادی آن‌ها عموماً از جنس فلز مس است. عایق مصرفی در ساختار این محصولات نیز در اغلب مواقع از جنس پی وی سی کلاس D (کابل‌های سبک) و از جنس پی وی سی از نوع کلاس A (کابل‌های قدرت) است.

کاربرد سیم افشان چیست؟

از این محصول می‌توان در صنایع مختلفی استفاده نمود؛ از جمله این صنایع عبارت است از ساختمان‌سازی، تولید آلات موسیقی، ابزترهای صوتی و تصویری و… .علاوه بر این، انواع سیم و کابل افشانِ مجموعه سیم و کابل مشهد در ساختار تجهیزات برقی، و حفاظت از سیستم‌های روشنایی در محیط‌های خشک، درون ساختار لوله‌ها، زیر و روی گچ و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر موارد کاربرد این محصول می‌توان به بهره‌گیری از آن به عنوان سیم رابط در داکت‌های زمینی، تابلوهای فرمن و ماشین‌آلات اشاره داشت.

کاربرد کابل افشان چیست؟

انواع سیم و کابل افشان عرضه شده توسط شرکت سیم  کابل مشهد به دلیل خواص و مشخصاتی که داشته، کارایی‌های مختلفی دارند. به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری که این محصولات دارند، می‌توان از آن‌ها در فواصل کوتاه بهره برد. در حقیقت، این کابل‌ها در صنعت ساخت و ساز در فواصل طولانی کاربردی نداشته و می‌توان از نوع شیلددارِ آن‌ها به عنوان کابل پمپ شناور چاه عمیق بهره برد. می‌توان طیف کاربرد این مدل از کابل‌های برق را در موارد زیر خلاصه نمود:

 • به منظور ایجاد اتصالات در لوازم برقی
 • به منظور ایجاد اتصال لوازم منزل و ماشین‌آلاتی که به شکل ثابت کابل به دو شاخه آن‌ها اتصال پیدا می‌کند
 • استفاده در سیم‌کشی ساختمان
 • استفاده در نیروگاه‌ها و مراکز توزیع و مصرف
 • تأمین انرژی فضاهای باز ساختمانی
 • تأسیسات صنعتی و ساختمان‌سازی
 • قابل ذکر است که این کابل در طراحی و ساخت موتورها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ چرا که عایق آن‌ها مجزا بوده و به همین خاطر بهره‌گیری از آن‌ها موجب افزایش حجم موتور خواهد شد.

بررسی تفاوت سیم و کابل افشان با سیم و کابل مفتولی

سیم و کابل افشان

سیم و کابل‌های مفتولی نوع دیگری از تجهیزات سیم و کابل به حساب آمده که کارایی مخصوص به خود را دارند. این مدل از کابل‌ها بر خلاف سیم و کابل افشان در ساختار خود از چند رشته سیم مفتولی بهره برده که در هم تنیده شده‌اند؛ به همین خاطر میزان انعطاف‌پذیری سیم و کابل‌های مفتولی کم است اما می‌توانند جریان برق را به خوبی از خود عبور دهند. قابل ذکر است که این محصولات در بازار تحت عنوان کابل خشک، تک لایه و یا گاهاً کابل سخت نیز شناخته می‌شوند.

اما سوال این‌جاست که سیم و کابل‌های افشانِ ارائه شده توسط مجموعه سیم و کابل مشهد چه فرقی با سیم  کابل‌های مفتولی دارند؟ برای درک بهتر تفاوت موجود بین این محصولات موارد زیر را مطالعه کنید:

 • کابل‌های مفتولی در مقایسه با نوع افشان میزان انعطاف‌پذیری کم‌تری دارند.
 • کابل‌های مفتولی در مقایسه با نوع افشان در برابر خوردگی مقاومت بسیار بهتری از خود نشان می‌دهند.
 • هزینه بهره‌برداری و اجرای کابل‌های مفتولی به مراتب در مقایسه با کابل‌های افشان کم‌تر است.
 • از آن‌جایی که در ساختار کابل‌های مفتولی از رشته‌های کم‌تری استفاده شده، احتمال اتصالی در آن‌ها کم‌تر است.
 • کابل‌های مفتولی فرم‌پذیر هستند اما به دلیل مفتولی بودنِ پوسته آن‌ها، الکترون‌ها آزادانه در سطح بیرونی هادی جابه‌جا شده و این موضوع در مدت طولانی سبب شکنندگی کابل‌ها خواهد شد. در صورتی که در کابل‌های افشان سطح بیرونی هادی بیش‌تر بوده و به همین دلیل احتمال شکستگی در این نوع از محصولات ارائه شده توسط سیم و کابل مشهد بسیار پایین‌تر خواهد بود.
 • از آن‌جایی که میزان انعطاف‌پذیری کابل‌های افشان مطلوب بوده، انتخاب مناسب‌تری برای استفاده در لوله‌های خرطومی محسوب می‌شوند.
 • در ساختار کابل‌های مفتولی از تعداد رشته‌های کم‌تری استفاده شده، رسانای آن به صورت تک رشته بوده، مقاومت آن بیش‌تر بوده، کم‌تر دچار اتصالی شده و تمامی این‌ها دلیل خوبی‌ست که از کابل‌های مفتولی به جای افشان در مسافت‌های طولانی بهره‌گیری شود.
 • کابل‌های افشان در مقایسه با کابل‌های مفتولی در اماکنی که نیاز به استفاده از کابل متحرک باشد (هم‌چون پریزهای صنعتی) گزینه بهتری به حساب می‌آیند.
 • چنان‌چه بر حسب نیاز پروژه قرار باشد کابل بر روی زمین به صورت ثابت نصب شود، کابل مفتولی نسبت به افشان گزینه بهتری خواهد بود.
 • از دیگر مواردی که سبب ایجاد تفاوت بین دو کابل‌های افشان و مفتولی شده، اختلاف مقاومت اهمی است. میزان مقاومت اهمی در کابل‌های مفتولی در مقایسه با کابل‌های افشان بالاتر بوده و این به خاطر طول کابل‌های مذکور و نوعِ تنیده شدن رشته‌ها در آن‌هاست.

سخن پایانی

سیم و کابل افشان از جمله پرکاربرترین و پرطرفدارترین نوعِ سیم و کابل در صنایع مختلف به حساب آمده که می‌توان از انواع مختلف آن در مصارف گوناگون بهره برد. این محصولات از سیم کشی ساختمان‌ها گرفته الی تولید آلات موسیقی و صنعت خودروسازی کاربرد دارند؛ شما عزیزان می‌توانید انواع مختلف سیم و کابل‌های افشان را در متراژ مورد نظر از گروه کارخانجات تولیدی سیم و کابل مشهد خریداری فرمایید. شما چه اطلاعات دیگری در رابطه با انواع سیم‌ها و کابل‌های افشان دارید؟ آیا تاکنون از این نوع سیم و کابل استفاده کرده‌اید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون سیم‌ و کابل‌ افشان با ما و کاربران محترم سایت در قسمت ارسال دیدگاه در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *